9 kwiecień 2024

Samorząd województwa zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne

zdjęcie: Samorząd województwa zamówił w Pesie dwa pociągi elektryczne / pixabay/685551
Urząd Marszałkowski w Toruniu we wtorek zawarł umowę z Pesą Bydgoszczy na dostawę pierwszych dwóch z siedmiu planowanych pociągów elektrycznych. Koszt jednego pociągu to 47 mln zł - poinformowała rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Beata Krzemińska.

Zamówione pociągi to elektryczne zespoły trakcyjne, składające się z czterech członów. Są to pojazdy niskopodłogowe, mające 160 miejsc siedzących, w tym 10 uchylnych oraz 200 miejsc stojących. Przystosowane są do poruszania się z prędkością eksploatacyjną 160 km/h.

Zgodnie z planami pociągi z Pesy mają rozpocząć kursowanie po szklakach woj. kujawsko-pomorskiego latem 2027 r.

"Nowe pojazdy to szczyt techniki w swojej klasie, będą m.in. wykorzystywać energię z hamowania do ładowania akumulatorów. Te zakupy pozwolą na obsługiwanie stu procent połączeń wyłącznie nowymi składami" - powiedział cytowany w komunikacie marszałek województwa Piotr Całbecki.

Marszałek dodał, że nowe otwarcie w myśleniu o transporcie publicznym w regionie obejmuje m.in. integrację komunikacji kolejowej i autobusowej, co oznacza zintegrowane miejsca przesiadkowe i zintegrowane rozkłady jazdy.

Prezes Pesy Krzysztof Zdziarski podkreślił, że zalety zamówionych pociągów to ekologia, energooszczędność, radykalne wyciszenie wnętrz, nowy design. Zaznaczył, że połowa kosztów pojazdów to wartość elektronicznych systemów sterowania.

Pierwsze dwa pociągi, z których każdy kosztuje 47 mln zł zostaną sfinansowane ze środków rządowych w ramach programu Polski Ład. Pesa, która jest wybranym w przetargu dostawcą, zapewnia wliczoną w cenę ośmioletnią obsługę gwarancyjną.

Kolejne pięć pociągów ma zostać sfinansowane ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ drag/