23 czerwiec 2022

zdjęcie: Radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe i udzielili absolutorium prezydentowi Trzaskowskiemu / fot. PAP
Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni zatwierdzili sprawozdanie finansowe i udzielili absolutorium prezydentowi Warszawy Rafałowi Trzaskowskiemu. W obu przypadkach 39 radnych głosowało za, 17 przeciw, a 3 się wstrzymało od głosu.

Rada Warszawy w czwartek zatwierdziła sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok. Za głosowało 39 radnych, przeciw 17, a trzech wstrzymało się od głosu. Identyczny wynik głosowania uzyskano, gdy po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu sprawozdania finansowego, radni głosowali za udzieleniem absolutorium z tytułu wykonania budżetu prezydentowi Warszawy.

Dwie godziny wcześniej radni udzielili Rafałowi Trzaskowskiemu wotum zaufania z tytułu rozpatrzenia "Raportu ? stanie miasta". Za głosowało 39 radnych, przeciw - 18, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przedstawiając raport o stanie miasta za rok 2021 mówił o najważniejszych zmianach i wyzwaniach, które stoją przed miastem. Jak podkreślił, jego zdaniem miasto jest w dobrej kondycji, ale przyznał, że pojawia się coraz więcej wyzwań, głównie finansowych.

Trzaskowski zaznaczył, że rok 2021 był kolejnym rokiem walki z pandemią. "Ta pandemia jeszcze się definitywnie nie skończyła" - mówił. Dodał, że w tym roku miasto funkcjonuje w zupełnie innych warunkach w związku z tym, co dzieje się za wschodnią granicą.

"W pewnym sensie te wyzwania z roku 2021 przekładają się również na sytuację dzisiejszą, stąd mimo że poradziliśmy sobie z tymi wyzwaniami roku 2021, na pewno w przyszłość należy patrzeć z pewnym niepokojem" - zaznaczył.

Trzaskowski podkreślił jednak, że "dzisiaj Warszawa jest miastem prawdziwie europejskim, nowoczesnym, różnorodnym, wygodnym do życia i otwartym na świat". Zaznaczył, że jego międzynarodowe zaangażowanie koncentruje się na tym, żeby pokazać "olbrzymie zmiany i jeszcze większy potencjał miasta". Żeby przyciągać do Warszawy inwestycje i pieniądze w tym trudnym czasie" - mówił.

Podkreślił, że światy lokalny, samorządowy, krajowy i europejski są ze sobą bardzo ściśle powiązane. "(...) Ta współpraca owocuje i pomaga nam wspólnie lobbować na rzecz najlepszych rozwiązań oraz pieniędzy bezpośrednich, które mogłyby trafiać do miast" - mówił.

Dodał, że otwarcie na świat okazało się też niezwykle ważne w kontekście agresji Rosji na Ukrainę i fali uchodźców, która przeszła przez miasto. "Udało nam się pozyskać ponad 140 mln zł od darczyńców zewnętrznych, od instytucji zarówno ONZ-owskich i konkretnych darczyńców, konkretnych rządów, miast, które nam przyszły z pomocą w tej piekielnie trudnej sytuacji finansowej" - zaznaczył.

Z raportu o stanie miasta dołączonego do uchwały ws. wotum zaufania dla Trzaskowskiego wynika, że w ubiegłym roku dochody miasta wyniosły 21 mld 595 mln zł, zaś wydatki 20 mld 285 mln zł. W budżecie na koniec 2021 r. pozostała nadwyżka 1 mld 309 mln zł.

Największe nakłady inwestycyjne stanowiła realizacja budowa II linii metra - 640 mln zł, następnie dokapitalizowanie spółki Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. - 100 mln, na trzecim miejscu znalazła się budowa Szpitala Południowego - 97,5 mln zł. Na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej przeznaczono 68,5 mln zł, a na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego w rejonie ul. Nowaka-Jeziorańskiego 38,5 mln zł.

Zadłużenie Warszawy osiągnęło w zeszłym roku 5 mld 811 mln zł, co daje średnie zadłużenie jednego mieszkańca 3 239 zł.

W środę podczas konferencji prasowej zorganizowanej na dzień przed sesją Rady Warszawy, która będzie obradowała nad absolutorium wykonania budżetu, politycy Solidarnej Polski dokonali podsumowania realizacji obietnic inwestycyjnych składanych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Wiceminister sprawiedliwości i były radny Warszawy Sebastian Kaleta podkreślił, że od wielu miesięcy Rafał Trzaskowski skarży się, że Warszawa ma za mało środków, tymczasem w 2021 roku budżet Warszawy to 21,5 mld zł, z czego niemal 14 mld to subwencje rządowe, PIT i CIT. To jest dwa razy więcej niż w 2015 roku.

Jeszcze w czwartek Rada Warszawy zagłosuje też nad sprawozdaniem finansowym wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2021 rok. Potem radni będą głosować nad udzieleniem prezydentowi Warszawy absolutorium z tytułu wykonania budżetu. (PAP)

autorzy: Luiza Łuniewska, Marta Stańczyk, Marcin Chomiuk