Żyję tak, by zawsze być gotowym

fot. nadesłane
Misją żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. By móc ją w pełni realizować Terytorialsi coraz częściej szkolą się poza terenem wojskowych koszar, czy poligonów, w rejonach, z których pochodzą. To właśnie ten terytorialny charakter jest fundamentem 8K-PBOT.
Zgodnie z mottem naszej formacji jesteśmy „zawsze gotowi, zawsze blisko”. Szkolenia  poza poligonami i wojskowymi rejonami ćwiczeń, stają się dla nas codziennością, dzięki której można nas zobaczyć na ulicach naszych małych miast. Jednym z takich przykładów jest szkolenie w Aleksandrowie Kujawskim, które odbędzie się 16-17 listopada br.

Obraz żołnierza Wojska Polskiego ćwiczącego w cywilnym ogólnodostępnym rejonie: w lasach, parkach, na ulicach, w centrach miast nie powinien już nikogo zaskakiwać. Aktualne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, te związane z czasem pokoju, takie jak ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych, czy katastrof, ale też te wynikające z zadań na czas kryzysu, czy wojny, wymagają znajomości rejonu działania i  lokalnych uwarunkowań terenowych.

Nie ma lepszych metod na poznanie rejonu działań, jak szkolenie się w nim. Stąd też, coraz większa aktywność szkoleniowa żołnierzy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej w powiatach województwa kujawsko-pomorskiego.

Szkolenia w Stałym Rejonie Odpowiedzialności są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru naszej formacji. Jest on z jednej strony zapewnieniem znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, z drugiej natomiast strony daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia mieszkańców dotkniętych skutkami klęsk żywiołowych.

Należy podkreślić, że aktywność żołnierzy WOT jest przyjmowania z pełnym zrozumieniem i wsparciem władz lokalnych, jak również samych mieszkańców, za co chcemy serdecznie podziękować.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie formacja jest w jednym z najbardziej dynamicznych okresów budowy. W tej chwili w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 22 tys. żołnierzy.
-0.2°C