reklama
kategoria: Ekologia
10 grudzień 2024

Powstanie miejska farma fotowoltaiczna o mocy około 1 MWp

zdjęcie: Powstanie miejska farma fotowoltaiczna o mocy około 1 MWp / v50780242
v50780242
W Ciechanowie (Mazowieckie) za ponad 2,2 mln zł powstanie do połowy 2025 r. miejska farma fotowoltaiczna o mocy około 1 MWp. Umowę na jej budowę podpisały we wtorek Elektrociepłownia Ciechanów, która podlega tamtejszemu samorządowi oraz wykonawca inwestycji, spółka Unimot Energia i Gaz.
REKLAMA

Informując o zawarciu umowy na budowę miejskiej farmy fotowoltaicznej między Elektrociepłownią Ciechanów a Unimot Energia i Gaz, ciechanowski Urząd Miasta podkreślił, że trwają starania o pozyskanie na to przedsięwzięcie dofinansowania połowy nakładów ze środków europejskich w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jak zaznaczono, koszt budowy farmy o mocy około 1 MWp, która ma powstać do połowy 2025 r., to ponad 2,2 mln zł.

Elektrownia słoneczna zostanie zbudowana na działce sąsiadującej z siedzibą Elektrociepłowni Ciechanów. Będzie produkowała energię elektryczną na potrzeby spółki oraz miasta. "Powstanie miejskiej farmy fotowoltaicznej w Ciechanowie to kolejny krok w kierunku samowystarczalności energetycznej" - ocenił prezydent miasta Krzysztof Kosiński, cytowany w komunikacie samorządu.

Jak podkreślił ciechanowski Urząd Miasta, planowana inwestycja to efekt działalności Ciechanowskiego Klastra Energii, który utworzyły w 2023 r. Gmina Miejska Ciechanów i tamtejsza spółka ciepłownicza. Klaster powstał - o czym przypomniano w komunikacie - aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne miasta oraz efektywniej dystrybuować energię produkowaną lokalnie.

Według ciechanowskiego samorządu klaster ma również przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności terenów inwestycyjnych w mieście.

Zgodnie z aktualnymi przepisami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii, klastry energii mogą uzyskać rabaty na dystrybucję energii elektrycznej, przy czym opusty mogą wynieść do 25 proc. wysokości opłat dystrybucyjnych.

Prezes Elektrociepłowni Ciechanów Małgorzata Niestępska zwróciła uwagę, że wielkość rabatu uzależniona jest od poziomu pokrycia zużycia własnego w klastrze energią wytworzoną z odnawialnych źródeł. Jej zdaniem miejska farma fotowoltaiczna umożliwi bilansowanie potrzeb na energię elektryczną dla obiektów miasta oraz spółki przy jednoczesnym minimalizowaniu wykorzystania paliw.

W ramach Ciechanowskiego Klastra Energii spółka Energa-Operator, należąca do Energi z Grupy Orlen, posiada 478 punktów poboru. Są wśród nich nie tylko budynki administracji publicznej, ale także oświetlenie drogowe, kamery miejskie, hala targowa, przepompowania, a nawet miejska fontanna.

Jak informował wcześniej ciechanowski Urząd Miasta, w przypadku tamtejszego klastra, produkcja energii elektrycznej odbywa się przede wszystkim ze źródeł fotowoltaicznych, a także źródeł wykorzystujących biomasę, przy czym magazyn energii dysponuje mocą 5,12 kW. (PAP)

mb/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Aleksandrów
2.5°C
wschód słońca: 07:45
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany