reklama
kategoria: Kraj
5 wrzesień 2012

Narodowe czytanie „Pana Tadeusza”

zdjęcie: Narodowe czytanie „Pana Tadeusza” / fot. Rękopis Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (źródło zdjęcia: Wikimedia Commos, autor: Pleple2000, licencja: Creative Commos).
fot. Rękopis Pana Tadeusza w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu (źródło zdjęcia: Wikimedia Commos, autor: Pleple2000, licencja: Creative Commos).
Nieprzypadkowo wybrano rok 2012 na zorganizowanie ogólnopolskiej akcji polegającej na czytaniu „Pana Tadeusza”, właśnie teraz bowiem mija dokładnie 200 lat, od momentu w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza. Sprawdź, jak będą wyglądały obchody tej nietypowej rocznicy.
REKLAMA
Akcja pn. „Narodowe czytanie Pana Tadeusza” to inicjatywa prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pomysł zostanie zrealizowany 8 września (sobota) w ponad 50 polskich miastach.

Najważniejsza część obchodów odbędzie się oczywiście w Warszawie, w Ogrodzie Saskim, gdzie punktualnie o godz. 11:00 lekturę dzieła narodowego zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski, następnie zaś 12 ksiąg poematu odczytają:  Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Stanisława Celińska, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz czy Antoni Pawlicki.

Z niemniejszym rozmachem jednak w akcję włączą się mniejsze miasta. Dla przykładu w Toruniu,"Narodowe czytanie Pana Tadeusza" rozpocznie się o godz. 11.30 przed Bajem Pomorskim, skąd na Rynek Staromiejski wyruszy parada aktorów w strojach z epoki. Będą oni zachęcać przechodniów do przyłączenia się do akcji. Towarzyszyć im będzie zespół Młody Toruń. O oprawę muzyczną zadba orkiestra wojskowa w strojach z okresu Księstwa Warszawskiego - opowiada dyrektor Baja Pomorskiego, Zbigniew Lisowski. - O godz. 12.00 przed Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim prezydent Torunia Michał Zaleski powita uczestników i odczyta fragment wielkopomnego dzieła. Następnie zebrani ruszą w tan. Oczywiście – bo jakby inaczej w kontekście tej właśnie lektury – odtańczą poloneza.

Celem akcji jest popularyzowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty. Udział w inicjatywie może wziąć każdy zainteresowany, a jak zapowiadają organizatorzy akcji w Toruniu – mile widziane będą także psy myśliwskie (ogary polskie - zdjęcie poniżej), które – jak wiadomo – odegrały znaczącą rolę zarówno w epopei narodowej „Pan Tadeusz”, jak i historii Polski w ogóle.


 
Polecam i zapraszam do udziału.
 
Martyna Janiak 
fot. z archiwum K. Janiak - hodowla "Ogarusy"
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Aleksandrów
1.3°C
wschód słońca: 07:55
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany