reklama
kategoria: Kraj
12 lipiec 2024

W sobotę spacer po pokamedulskim eremie na Bielanach

zdjęcie: W sobotę spacer po pokamedulskim eremie na Bielanach / fot. PAP
fot. PAP
W sobotę na warszawskich Bielanach będzie można pospacerować po pokamedulskim eremie; uczestnicy odwiedzą niedostępną na co dzień kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz z kapitularzem, zakrystią, skarbczykiem i podziemiami.
REKLAMA

Spacer rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 13 przed pokamedulskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

"Jeszcze do niedawna kamedułowie z warszawskich Bielan byli dla nas całkowicie anonimowi. Nie znaliśmy ani ich imion, ani wizerunków. Przełom nastąpił w lutym tego roku wraz z sensacyjnym odkryciem w Muzeum Fotografii w Krakowie. Okazało się bowiem, że kolekcja Leona Barszczewskiego, oficera armii carskiej i badacza kultur Azji Środkowej, zawiera oprócz zdjęć wykonanych w Bucharze i Samarkandzie również fotografie z terenu Mazowsza, w tym i te z klasztoru kamedulskiego na Bielanach" - czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej archidiecezji.

Jej autorzy dodali, że zdjęcia datowane na ok. 1900 r. ukazują najprawdopodobniej ostatnich zakonników, których władze rosyjskie usunęły z tego miejsca w 1904 r. a także wnętrze eremu oraz od środka kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, św. Józefa i św. Ambrożego.

"Tegoroczne odkrycie stanowi także znakomity pretekst do odbycia swoistego rekonesansu w terenie wraz z przewodnikiem, na który już teraz serdecznie zapraszamy! Podczas dwóch wakacyjnych spacerów zobaczycie Państwo kamedulską izbę pamięci, eremitorium królewskie oraz kościół wraz z kapitularzem, zakrystią, skarbczykiem i podziemiami. Odpowiecie sobie wreszcie na pytanie, czy trudno było kiedyś wieść życie pustelnika" - zaznaczyli.

Poinformowali, że liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.

Historia obecności kamedulskich mnichów sięga 1639 r., kiedy król Władysław IV Waza dokonał pierwszej fundacji na rzecz powstania pustelni położonej na skraju dawnej Puszczy Mazowieckiej. Drewniany kościół oraz domki pustelnicze zostały wybudowane jako wotum za zwycięstwo w kampanii smoleńskiej. Z czasem drewniane domki zamieniano na murowane eremy. Równocześnie rozpoczęto budowę murowanego kościoła, która zakończyła się w 1758 r.

W pierwszej połowie XIX w. w lesie bielańskim utworzono m.in. zakonny nowicjat, który został zlikwidowany przez władze carskie po powstaniu styczniowym, gdy nastąpiła kasata klasztorów w Królestwie Polskim. W praktyce oznaczało to powolną agonię dla zakonu. Ostatni mnich opuścił Bielany w 1904 r.

Przez wiele lat kościołem zarządzali księża marianie, a po 1949 r. świątynia przeszła pod zarząd archidiecezji warszawskiej. W 1954 r. w obiektach przyklasztornych siedzibę swoją znalazła Akademia Teologii Katolickiej, a od 1999 r. mieści się tu Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.(PAP)

iżu/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Aleksandrów
23.4°C
wschód słońca: 05:34
zachód słońca: 20:02
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany