17 październik 2023

Ponad 800 sztuk podrobionej odzieży na bazarze w Słubicach

zdjęcie: Ponad 800 sztuk podrobionej odzieży na bazarze w Słubicach / pixabay/1608610
Funkcjonariusze KAS podczas kontroli na bazarze w przygranicznych Słubicach (Lubuskie) zakwestionowali oryginalność 833 szt. odzieży. Podrabiane towary zostały zabezpieczone – poinformowała we wtorek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.

Podróbki były sprzedawane na jednym z bazarowych stoisk. Szacunkowa wartość ich oryginalnych odpowiedników została wyceniona na prawie pół mln zł. Obywatelce Bułgarii, która oferowała klientom nielegalny towar, grozi grzywna do dwóch lat więzienia lub obie te kary łącznie.

"To m.in. bluzy, kurtki, koszulki i spodnie znanych marek producentów, które tylko udawały wyroby wysokiej jakości. Natomiast sposób ich wykonania i jakość materiałów nie pozostawiły wątpliwości funkcjonariuszy, że są to tzw. podróbki" – dodała rzeczniczka.

Funkcjonariusze KAS wysłali powiadomienia do właścicieli zastrzeżonych znaków towarowych i to oni zdecydują, czy będą dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Zgodnie z Ustawą prawo własności przemysłowej handel towarami oznaczonymi bezprawnie zarejestrowanym znakiem towarowym grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Natomiast, jeśli proceder jest na dużą skalę, nawet do pięciu lat więzienia.(PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ maak/