kategoria: Na Sygnale
18 wrzesień 2024

Uwaga na fałszywych pracowników wodociągów!

zdjęcie: Uwaga na fałszywych pracowników wodociągów! / v28185823
v28185823
Osoby podające się za pracowników wodociągów podstępem, pod pozorem kontroli instalacji hydraulicznej dostały się do mieszkania seniorki na terenie naszego powiatu. Policjanci apelują o ostrożność.

Aleksandrowscy policjanci apelują o zachowanie czujności oraz rozsądek podczas wpuszczania do mieszkań obcych osób. Uważaj, to mogą być złodzieje, którzy podszywają się pod pracowników wodociągów, dostawców energii pracowników administracji czy opieki społecznej. Porozmawiaj ze swoimi bliskimi, którzy mogą być w grupie osób narażonych na tego typu przestępstwa. Uczul ich i zapoznaj z kilkoma uniwersalnymi radami.

Takiej właśnie czujności zabrakło w ostatnich dniach 83-letniej mieszkance naszego powiatu, która wpuściła do swojego mieszkania mężczyzn podających się za pracowników wodociągów. Przestępcy okłamali kobietę, że w budynku jest awaria i muszą to sprawdzić. Wizyta złodziei trwała krótko, a po jej zakończeniu 83-latka zauważyła, że zginęły jej oszczędności.

Nad sprawami pracują kryminalni.

Policjanci radzą co zrobić, by nie paść ofiarą oszustów.

• Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, wodociągów, administracji czy opieki społecznej, zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i zapytaj, czy taki człowiek miał cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość i sprawdź go bardzo dokładnie.

• Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych, ponieważ dzwonić może także oszust.

• Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadów. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.

• Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, kuchenki czy strumienia wody w kranie. Jeden będzie ci towarzyszył, odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

• Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.

• Jeśli już wpuszczasz osoby do mieszkania, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru.

• Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

Jeżeli po wizycie obcych osób zauważysz w mieszkaniu brak oszczędności, biżuterii, innych cennych przedmiotów, niczego nie dotykaj i natychmiast zaalarmuj policjantów, dzwoniąc pod numer 112.

2024-10-25 19:00