5 luty 2023

Śląskie/ Usunięto awarie ciepłownicze w Jastrzębiu-Zdroju

Zostały usunięte obie awarie ciepłownicze, które w nocy z soboty na niedzielę dotknęły tysiące mieszkańców Jastrzębia-Zdroju. Jeszcze najbliższej nocy dostawy ciepła powinny zostać przywrócone do wszystkich mieszkań – poinformował wieczorem PAP rzecznik spółki PGNiG Termika Energetyka.

Do przerw w dostawach ciepła do odbiorców zasilanych przez należącą do grupy PGNiG Elektrociepłownię Zofiówka doszło około północy. Dwie awarie skutkowały odcięciem od dostaw ciepła do mieszkańców ponad 70 ulic - ponad 23,5 tys. mieszkań. Początkowo przerwa miała potrwać do rana, jednak do tego czasu nie udało się usunąć awarii.

Pierwsze z uszkodzeń zlokalizowano dosyć szybko na terenie kopalni Borynia, tam już kilka godzin temu zakończyły się prace i sukcesywnie przywracane są dostawy ciepła do większości mieszkań.

Po południu służbom udało się zlokalizować drugie miejsce awarii, trzeba było w tym celu wykonać kilka wykopów. Po godz. 20 rzecznik prasowy spółki PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa Zbigniew Barszczak powiedział PAP, że i to uszkodzenie zostało usunięte - na rurę, którą dostarczana jest ciepła woda założono obejmę, zrezygnowano z jej spawania. Dzięki temu można wznowić dostawy ciepła do ostatnich ok. 1300 mieszkań.

"Podajemy ciepło w zasadzie już do całego miasta, uzupełniamy ciśnienie i całe miasto powinno być w nocy grzane" - zapewnił rzecznik.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ par/