21 listopad 2022

zdjęcie: PiS utraciło większość w Sejmiku Woj. Śląskiego; marszałek głosował z dotychczasową opozycją / fot. PAP
Prawo i Sprawiedliwość utraciło większość w Sejmiku Woj. Śląskiego: podczas poniedziałkowej sesji głosami m.in. dotychczasowej opozycji, a także marszałka Jakuba Chełstowskiego i trojga innych dotychczasowych radnych PiS sejmik powołał na wiceprzewodniczącego sejmiku radnego Stanisława Gmitruka z PSL.

Jako kolejny punkt zaplanowano odwołanie dotychczasowego przewodniczącego sejmiku z PiS Jana Kawuloka.

Przed wieczornymi głosowaniami w tej sprawie prezes stowarzyszenia „Tak! Dla Polski” w woj. śląskim prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński poinformował, że w Sejmiku Woj. Śląskiego powstał klub radnych tego stowarzyszenia. W czasie głosowań w imieniu klubu występował marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski (wybrany z listy PiS, w poniedziałek wieczorem miał przypinkę „Tak! Dla Polski”); wraz z nim głosowało troje innych dotychczasowych radnych PiS.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku z dala od ław zajmowanych zwyczajowo przez PiS zasiedli wybrani z listy tej partii radni Rafał Kandziora, Maria Materla oraz Alina Nowak. Dotychczasowi wicemarszałkowie woj. śląskiego Wojciech Kałuża (radny) i Dariusz Starzycki, a także członkinie zarządu woj. śląskiego Beata Białowąs oraz Izabela Domogała, opuścili natomiast ławy zarządu, zasiadając obok radnych PiS (na miejscu marszałka pozostał Chełstowski).

W ostatnich wyborach samorządowych w 45-osobowym Sejmiku Woj. Śląskiego PiS zdobyło 22 mandaty, Koalicja Obywatelska 20 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej - dwa, a Polskie Stronnictwo Ludowe - jeden. Podczas pierwszej sesji sejmiku woj. śląskiego obecnej kadencji, 21 listopada 2018 r., wybrany z listy KO radny Wojciech Kałuża zdecydował o poparciu PiS, czym dał tej partii większość, a sobie zapewnił stanowisko wicemarszałka.

Obecnie PiS dysponuje w sejmiku 19 głosami.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ ann/