Pamięci wybitnego chirurga

fot. Andrzej Goiński, Filip Kowalkowski, Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP
Profesor nauk medycznych, dziekan Wydziałów Lekarskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Uniwersytetu Lwowskiego, generał brygady Wojska Polskiego, wszechstronny lekarz, prekursor nowych metody leczenia i organizator pierwszego zjazdu chirurgów w Polsce – dziś (25 czerwca) obchodzimy setną rocznicę śmierci Ludwika Rydygiera. Sejmik województwa ustanowił rok 2020 w regionie rokiem cenionego doktora.
REKLAMA
- Ludwik Rydygier to jeden z pionierów nowoczesnej medycyny. Jego wszechstronność była niespotykana. Jest ważną postacią historyczną związaną z naszym regionem, dlatego zdecydowaliśmy uczcić jego pamięć i ustanowić rok, w którym przypada setna rocznica jego śmierci, rokiem tego wybitnego lekarza oraz odbudować jego rodzinny dom w Dusocinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ludwik Rydygier urodził się w 1850 roku jako syn właściciela majątku Dusocin Karola Riedigera. Naukę rozpoczął w Collegium Marianum w Pelpinie (obecne województwo pomorskie). Edukację kontynuował w gimnazjum w Chojnicach, a następnie w Chełmnie w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zdał maturę z wyróżnieniem. Po studiach medycznych na uniwersytetach w Griefswaldzie, Berlinie i Strasburgu oraz praktyce w Gdańsku, Griefswaldzie i Jenie, przeniósł się do Chełmna, gdzie rozpoczął prywatną praktykę, a także operował w miejscowym szpitalu ss. Miłosierdzia. Po kilku latach kupił kamienicę przy ulicy Dworcowej i zaadaptował ją na, wówczas, najnowocześniejszą klinikę na ziemiach polskich. Tu w ciągu 10 lat dokonał wielu nowatorskich operacji. Opracowane przez niego techniki stosowane są do dziś. Dlatego nazywany jest jednym z ojców współczesnej chirurgii.

Ludwik Rydygier przeprowadzał operacje gastrologiczne, ginekologiczne, urologiczne. Kompleksowo zajmował się także ortopedią, współpracując między innymi z Robertem Kochem przy wykorzystywaniu tuberkuliny do leczenia gruźlicy kości. Swoją pracę habilitacyjną oparł na opisach innowacyjnych metod wykorzystywanych w zespoleniach i blokach kostnych. Przeprowadzał operacje guzów jajników, szyjki macicy czy piersi. Jest też autorem pionierskiej metody, również zwanej metodą Rydygiera, usuwania gruczołu krokowego w przypadku gruczolaka, bez uszkadzania cewki moczowej. Zmarł w 1920 roku we Lwowie pozostawiając po sobie znaczny dorobek naukowy.

Imię ojca współczesnej chirurgii noszą m.in. bydgoskie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmnie, a także ulice w Chełmnie, Grudziądzu i Bydgoszczy. Jest honorowym obywatelem Grudziądza i gminy Grudziądz. W Chełmnie znajduje się jego pomnik. Ludwik Rydygier jest też patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Kończąca się właśnie rozbudowa tej placówki to najważniejsza kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt całej inwestycji wynosi 560 milionów złotych, z czego 200 milionów złotych wydajemy na najnowocześniejszy sprzęt medyczny, w tym m.in. angiograf operacyjny z echokardiografem, tomografy komputerowe, aparat do badań metodą rezonansu magnetycznego, kolumny chirurgiczne i anestezjologiczne, zestawy laparoskopowe (więcej).

W miejscu urodzenia Ludwika Rydygiera w Dusocinie w powiecie grudziądzkim realizowana jest inwestycja prowadząca do odbudowy dworku. W budynku znajdą się ośrodek edukacji ekologicznej i izba pamięci lekarza, a wokół domu powstanie sad z gatunkami drzew sprzed stu lat. Projekt o wartości blisko 5 milionów złotych koordynuje Zespół Parków nad Dolną Wisłą, jednostka organizacyjna samorządu województwa. Wartość całej inwestycji to 5 milionów złotych, w tym 4,1 miliona złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Aleksandrów
16.3°C
wschód słońca: 05:27
zachód słońca: 18:13
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2024-05-26 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany