reklama
kategoria: Religia
12 sierpień 2024

Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce

zdjęcie: Rozpoczął się czas prawosławnych pielgrzymek na święto Przemienienia Pańskiego na Grabarce / fot. PAP
fot. PAP
Połowa sierpnia to czas prawosławnych pieszych pielgrzymek na św. Górę Grabarkę koło Siemiatycz (Podlaskie) do najważniejszego w kraju sanktuarium cerkiewnego. 18-19 sierpnia odbędą się tam obchody święta Przemienienia Pańskiego, w tym roku połączone z jubileuszem stulecia autokefalii polskiej Cerkwi.
REKLAMA

Jako pierwsi w tym roku, w poniedziałek przed południem, wyruszyli na Grabarkę pątnicy z Sokółki (Podlaskie); grupa liczy ok. 60 osób, kolejni jej uczestnicy będą dołączać na trasie, która w tym roku ma ok. 155 km. Uczestnicy tej pielgrzymki, która ma w tym roku swoją 33. edycję, idą trasą, na której są m.in. dwa monastery (w Supraślu i Sakach) oraz przez Zabłudów, Narew, Klejniki, Miękisze, Kleszczele czy Żerczyce.

Niektóre odcinki będą miały ponad 30 km. Pątnicy zatrzymują się w każdej cerkwi po drodze, na Grabarkę dotrą 17 sierpnia.

Najwięcej osób wyruszy do prawosławnego sanktuarium na Grabarce w pieszych pielgrzymkach w dniach 13-14 sierpnia. Będzie to m.in. grupa z Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest prawosławny klasztor św. Onufrego oraz z Warszawy, która startuje zawsze z Wołomina. Najliczniejsza będzie tradycyjnie pielgrzymka z Białegostoku, która rozpoczyna się w najbliższą środę.

15 sierpnia rozpoczną się pielgrzymki z Bielska Podlaskiego i Hajnówki. Oddzielną grupą będą żołnierze i funkcjonariusze innych służb mundurowych, których - licząca kilkanaście kilometrów - pielgrzymka tradycyjnie odbędzie się 18 sierpnia i wyruszy z Siemiatycz; jej organizatorem jest Prawosławny Ordynariat Polowy Wojska Polskiego.

Również z Siemiatycz wyruszy 17 sierpnia piesza pielgrzymka wiernych z polskiej prawosławnej parafii w Brukseli. Dzień później odbędzie się pielgrzymka na Grabarkę wiernych siemiatyckich prawosławnych parafii.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem, uważana jest za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.

Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące. Krzyż ustawia każda grupa pielgrzymia, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajów, Żyrowice) znalazły się w granicach dawnego Związku Radzieckiego.

Tysiące wiernych i hierarchów z całego świata gromadzą rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego. Tegoroczne obejmą też jubileusz stulecia autokefalii Cerkwi w Polsce. Według wcześniejszych zapowiedzi soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, 19 sierpnia na Grabarce odbędzie się ogólnocerkiewna uroczystość liturgiczna, ustawionych zostanie też sto krzyży jako "wotum wdzięczności Bogu od wiernych PAKP".

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie tego Kościoła szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.(PAP)

rof/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Aleksandrów
12.5°C
wschód słońca: 06:13
zachód słońca: 19:09
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2024-10-25 19:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany