Leszek Świętochowski prezesem stadniny koni w Janowie Podlaskim

zdjęcie: Leszek Świętochowski prezesem stadniny koni w Janowie Podlaskim / fot. PAP
Leszek Świętochowski został prezesem stadniny koni w Janowie Podlaskim - potwierdził PAP w czwartek Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Jego poprzednik złożył rezygnację.

Dyrektor KOWR poinformował, że od wtorku Świętochowski przejął obowiązki prezesa. Zastąpił Marcina Oszczapińskiego, który szefował stadniną od marca 2023 r. jako jej siódmy prezes od czasu odwołania Marka Treli w 2016 r.

Smolarz podał, że Oszczapiński złożył rezygnację ze stanowiska z końcem kwietnia. Jako powód wskazał zmianę pracy. "Nie chciał przyjąć propozycji pozostania na stanowisku" – powiedział.

Mówiąc o najważniejszym zadaniu nowego prezesa wymienił organizację Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi. "Na pewno te wydarzenia sierpniowe, czyli Dni Konia Arabskiego, na pewno czempionat, miejmy nadzieję również, że aukcja. Wszystkich, którzy chcą, angażujemy do tego zadania" – powiedział Smolarz.

Jak stwierdził dyrektor KOWR, Świętochowski kierował Agencją Nieruchomości Rolnych, zna byłego prezesa janowskiej stadniny Marka Trelę i jego współpracownicę Annę Stojanowską. Smolarz liczy też na współpracę z byłymi prezesami stadniny, ekspertami, specjalistami, obecnymi pracownikami i z wieloletnim prezesem stadniny w Michałowie Jerzym Białobokiem.

Zdaniem dyrektora KOWR, docelowym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie konkursu na prezesa stadniny w Janowie Podlaskim.

Świętochowski to samorządowiec związany z PSL, poseł tego ugrupowania na Sejm III i IV kadencji i prezes Agencji Nieruchomości Rolnych w latach 2012-2015. Ukończył Wydział Ekonomiczno-Rolniczy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Stadnina w Janowie Podlaskim jest najstarszą państwową stadniną koni w Polsce. Zgodnie z informacją zamieszczoną na jej stronie, obecnie stadnina ma 16 stajni, w których przebywa 340 koni czystej krwi arabskiej oraz 650 sztuk bydła.

Co roku w sierpniu Janów Podlaski przyciąga rzesze hodowców i miłośników koni arabskich czystej krwi za sprawą dwóch wydarzeń - Polskiego Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który organizowany jest od 1979 roku, oraz aukcji koni arabskich Pride of Poland (pod tą nazwą od 2001 r.). Pierwsza aukcja odbyła się w 1970 r.

46. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zaplanowano na 9-11 sierpnia br. (PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ drag/