16 kwiecień 2024

Urzędy niedostatecznie dbają o osoby z niepełnosprawnościami

zdjęcie: Urzędy niedostatecznie dbają o osoby z niepełnosprawnościami / pixabay/548404
Najwyższa Izba Kontroli poinformowała we wtorek, że kontrola wybranych jednostek samorządowych w woj. kujawsko-pomorskim wykazała, że niedostatecznie dbają one o osoby z niepełnosprawnościami. Brakuje dla nich m.in łazienek, a na stronach internetowych informacji odczytywanych maszynowo.

Delegatura NIK w Bydgoszczy przeprowadziła kontrole w starostwach powiatowych w Chełmnie, Toruniu i w Golubiu-Dobrzyniu, a także w urzędach miast w Chełmnie, Chełmży i w Golubiu-Dobrzyniu.

Najwięcej zaniedbań stwierdzono na etapie organizacyjnym. W połowie jednostek były problemy z wyznaczeniem koordynatora do spraw dostępności lub z udostępnieniem na stronach internetowych jego danych kontaktowych. We wszystkich jednostkach plany na rzecz poprawy zapewnienia dostępności nie zawierały wszystkich wymaganych elementów lub w ogóle nie zostały przygotowane.

W jednym z urzędów zakwestionowano wszystkie umowy zawierane od 6 września do 31 sierpnia 2023 r., w których zlecano i powierzano realizację zadań z udziałem środków publicznych podmiotom innym niż publiczne. Nieprawidłowości w zawieranych umowach były również w pozostałych pięciu kontrolowanych jednostkach. Zakwestionowano łącznie 270 kontraktów.

W zakresie dostępności architektonicznej kontrolerzy NIK stwierdzili zastosowanie rozwiązań niespełniających wymogów przepisów technicznych. To m.in.: niewyróżniające się krawędzie schodów, zbyt mało wyznaczonych lub czy też o niewłaściwych wymiarach miejsc parkingowych, nieprawidłowo oznaczone oszklone windy czy niedostosowane łazienki.

Stwierdzono również przypadki nieokreślenia zasad zapewnienia możliwości ewakuacji osobom ze szczególnymi potrzebami lub niesienia im pomocy w innych sposób, a także brak informacji o rozkładzie pomieszczeń w budynku w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy.

W zakresie dostępności cyfrowej najczęstszą nieprawidłowością było niezapewnienie na stronach internetowych informacji w postaci pliku zawierającego tekst odczytywany maszynowo, nagrania w polskim języku migowym i informacji w tekście łatwym do czytania. Wykazano również przypadki niezagwarantowania możliwości korzystania z pomocy tłumacza migowego lub tłumacza-przewodnika i nieprawidłowego działania linków na stronie internetowej.

NIK w komunikacie zwrócił uwagę, że w Polsce jako osoby z niepełnosprawnościami deklaruje się 5,4 mln osób, czyli 14 proc. ludności, a orzeczenie o niepełnosprawności ma blisko 3,5 mln osób.

Pełny komunikat NIK o realizacji przez wybrane jednostki samorządu terytorialnego woj. kujawsko-pomorskiego obowiązków z zakresie zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami jest dostępny na stronie internetowej (https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/potrzeby-osob-z-niepelnosprawnosciami.html). (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ joz/