reklama
kategoria: Zdrowie
17 czerwiec 2020

Dlaczego głodówki mogą być niebezpieczne ?

fot. nadesłane
Popularne ostatnimi czasy stały się głodówki, a ludzie którzy je stosują wydają się być bardziej zadowoleni i energetyczni, twierdząc że przy okazji „oczyszczają” organizm. Nic bardziej błędnego! Niestety, nieuzasadniona głodówka bez wskazań specjalisty, nie stanowi najlepszego wyjścia dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Poniżej przedstawiamy 8 powodów dlaczego “samozwańcze” głodzenie się nie jest właściwe.
REKLAMA
  • Głodówka nie jest dla każdego
decydując się w ostateczności na niejedzenie, należy wykonać szeregi bardzo istotnych badań, takich jak morfologia krwi, aby wykluczyć anemię, USG jamy brzusznej, a nawet EKG, gdyż ryzyko wystąpienia zawału ulega wówczas znacznemu wzrostowi! Wszystko dlatego, że nasz organizm może nie wytrzymać obciążenia głodówką, którą zwykle wykonuje się bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania.
 
  • Gwarancja efektu jojo
podczas głodówki znacząco obniżamy swój metabolizm. Nasz organizm jest inteligentny, w obawie przed brakiem pożywienia odkłada sobie zapasy energii w postaci tłuszczu w organizmie. Taka sytuacja miała słuszność w sytuacjach gdy człowiek rzeczywiście nie miał co jeść i walczył o przetrwanie, a po posiłku potrafił długo nie jeść, albo nie najadać się do syta. W dzisiejszej sytuacji po głodówce często wracamy do starych nawyków żywieniowych, które często są niewłaściwe, gdyż spożywamy nieodpowiednie produkty w za dużych ilościach. W rezultacie odkłada się nam tłuszcz to tu, to tam w obawie przed brakiem źródła energii.
 
  • To nie tłuszcz tylko woda
nawet jednodniowa głodówka, nie powoduje spalania tłuszczów, tylko glikogenu z wątroby w pierwszej kolejności. Dodatkowo zużywane jest białko i przez fakt, iż nie dostarczamy naszemu organizmowi węglowodanów, uzyskujemy działanie moczopędne, co skutkuje utratą wody. Cudowne efekty głodówki, które obserwujemy stając na wagę dają nam tak naprawdę obraz straconej wody, a nie tłuszczu.
 
  • Tłuszcz nie spali się sam
mówi się kolokwialnie, że tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów. Jeśli nie dostarczamy tych ostatnich, w naszym organizmie tworzą się związki ketonowe, które dodatkowo go zakwaszają, prowadząc do wielu poważnych zaburzeń.
 
  • Na pozór szczęście
osoby, które doskonale czują się na głodówce, wykazują nadmiar związków ketonowych w swoim ciele. Powodują one euforię oraz wzbudzają stan sytości, mimo iż nic się nie je. Nie jest to naturalny proces.
 
  • Nie dla sportu
warto mieć na uwadze, że głodówka nie jest wskazana podczas ćwiczeń. Węglowodany i białka są niezbędne do utrzymania kondycji mięśni. Możesz znacząco obniżyć ich regenerację podczas i po wysiłku nie dostarczając tych niezbędnych składników, tym samym ćwiczenia nie będą już tak efektywne.
 
  • Oczyszczanie organizmu poprzez głodówkę to mit
 
  • Głodówka jest procesem niezgodnym z zasadami funkcjonowania organizmu, więc nie dajmy się zwieść! Oczyścić organizm możemy poprzez stosowanie odpowiedniej diety. Możesz zacząć od picia ciepłej wody z imbirem i cytryną codziennie rano na czczo. Fałszywie mocny organizm
głodówka w żaden sposób nie wzmacnia naszego organizmu! Podczas jej trwania wypłukiwane są witaminy i minerały, co skutkuje spadkiem odporności.


Jaka rada?

Zamiast stosować głodówki, zmień swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Ważne jest, aby zmienić ilość spożywanego jedzenia „ogólnie”, a nie tylko na kilka dni. W ten sposób ustabilizujemy swój metabolizm, a nawet możemy go przyspieszyć. Jeśli Twoim celem jest oczyszczenie organizmu, spożywaj dużą ilość surowych warzyw, a zamiast soli dodawaj do lekkostrawnych potraw masę ziół i przypraw, które mają właściwości sprzyjające detoksykacji organizmu. Pamiętaj jednak, radykalna detoksykacja organizmu wymaga nadzoru odpowiednich specjalistów – lekarza i dietetyka, którzy pokierują terapię oczyszczającą zgodnie z Twoim stanem zdrowia.

Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych. www.strelau.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Aleksandrów
-3.2°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2025-01-22 18:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany