7 wrzesień 2023

Aleksandrów Kujawski: miasto na skraju Równiny Inowrocławskiej

zdjęcie: Aleksandrów Kujawski: miasto na skraju Równiny Inowrocławskiej / fot. Jan Chmielewski/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
fot. Jan Chmielewski/(CC BY-SA 3.0 PL)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.e n
Aleksandrów Kujawski to także część dynamicznej aglomeracji bydgosko-toruńskiej. To oznacza, że ma świetne połączenia komunikacyjne i dostęp do wielu atrakcji regionu.
REKLAMA

Tego szukamy w Aleksandrowie Kujawskim

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Aleksandrów Kujawski, pogoda Aleksandrów Kujawski, praca Aleksandrów Kujawski, pup Aleksandrów Kujawski, KPP Aleksandrów Kujawski.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Aleksandrowie Kujawskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Skorzystaj i dowiedz się o danych dotyczących Aleksandrowa!

Miasto Aleksandrów Kujawski znajduje się na granicy pradoliny Wisły, która tworzy Kotlinę Toruńską, oraz Równiny Inowrocławskiej (Kujawskiej). Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Aleksandrowa pochodzą z czasów ludów neolitycznych około 5 tysięcy lat przed naszą erą. W okolicy dzisiejszego miasta przebiegał szlak bursztynowy oraz inne trakty drogowe. Początki samej osady związane są z budową stacji granicznej i linii kolejowej warszawsko-bydgoskiej na ziemiach majątku Białe Błota, które były oddalone o 2 kilometry od rzeki Tążyny.
W roku 1860 wybudowany został dworzec kolejowy, który szybko stał się centrum administracyjnym, pełniąc funkcje komory celnej, telegrafu, poczty oraz obsługi międzynarodowych pasażerów podróżujących koleją. Linia kolejowa, która rozpoczęła działalność w 1862 r., z odgałęzieniem do Ciechocinka od 1867 r., przyczyniła się do dynamicznego rozwoju stacji granicznej Aleksandrów. To na tym dworcu kolejowym konspiratorzy powstania styczniowego przejęli tajne dokumenty, które ujawniły zawarcie tzw. konwencji Alvenslebena 8 lutego 1863 r., dotyczącej wspólnego rosyjsko-pruskiego tłumienia powstania. To wydarzenie wywołało międzynarodowy skandal dyplomatyczny.
W rozbudowanej części dworca, nazywanej również "pokojami carskimi", miało miejsce spotkanie w wrześniu 1879 r. dwóch spokrewnionych władców – cara Aleksandra II i cesarza Niemiec Wilhelma I. Z tego powodu, do nazwy Aleksandrów dodano "Przygraniczny". Wówczas także wzniesiono cerkiew prawosławną pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego oraz zgodzono się na budowę kaplicy dla polskich kolejarzy, którą później przekształcono w kościół i konsekrowano go w 1907 r. Innym miejscem wartym uwagi turystycznej jest pałac Trojanowskich z XIX wieku, otoczony historycznym parkiem.
Osada rozwijała się wzdłuż torów kolejowych, którym nadano nazwy od Pierwszej do Siódmej na wzór amerykański.
Podczas pierwszej wojny światowej Aleksandrów uzyskał prawa miejskie w listopadzie 1916 r. i stał się miejscem patriotycznej działalności członków Polskiej Organizacji Wojskowej. Po wojnie przeszło przez niego wiele uchodźców i jeńców wojennych. W czasie wojny polsko-bolszewickiej mieścił się tu obóz internowanych żołnierzy ukraińskich, a ataman Semen Petlura go odwiedzał. Pozostałością po nich jest mogiła kozacka-kurhan z 1921 r., która została odrestaurowana w 1993 r. To ważna atrakcja turystyczna i miejsce corocznych nabożeństw ekumenicznych. Aleksandrów Kujawski miało różnorodną mozaikę narodową i religijną, obejmującą Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców, Żydów i Cyganów.
Po zlikwidowaniu granicy i odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 r. Aleksandrów doświadczył stagnacji, mimo że stał się siedzibą powiatu nieszawskiego od 1932 r. (a od 1949 r. aleksandrowskiego). W czasie drugiej wojny światowej stracił status miasta powiatowego, a społeczność żydowska została całkowicie unicestwiona, a ich synagoga i cmentarz zniszczone. Eksterminacja dotknęła także Polaków i część miejscowej ludności niemieckiej po wojnie.
Obecnie zajmuje obszar 717 hektarów. Jest największym miastem w powiecie aleksandrowskim i siedzibą gminy wiejskiej oraz instytucji powiatowych. W historii miasta związani byli również znani twórcy, tak jak poeta i prozaik Edward Stachura oraz pisarka Maria Danilewicz Zielińska, założycielka i przez 30 lat dyrektorka Biblioteki Polskiej w Londynie.

Sięgnij do Twojego Miasta po więcej informacji o Aleksandrowie i prognozie pogody.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Aleksandrów
15.5°C
wschód słońca: 05:03
zachód słońca: 20:20
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Aleksandrowie

kiedy
2024-05-26 17:00
miejsce
Miejskie Centrum Kultury,...
wstęp biletowany